Aslan Postu Giyen Eşek Masalı


Bir zamanlar şirin bir köyde, tembel bir eşek yaşarmış. Sahibi ona, Karakaçan dermiş. Yemini, suyunu eksik etmez ve ona iyi bakarmış, Fakat Karakaçan çok tembelmiş. Yük taşımak istemiyor, hayal kurmayı ise çok seviyormuş, Ormanda özgürce yaşamayı hayal eder; “Orada hiç kimse sırtıma yük vuramaz!” diye düşünürmüş. Hayvanlar arasında ise en çok aslana hayranlık duyar, onunla ilgili hi­kayeler dinlemekten zevk alır­mış. Yalnız kalınca; “Ne olurdu, keşke bende aslan gibi olabil­seydim” diye söylenirmiş.

Bir gün, sahibi ahıra bir as­lan postu getirmiş. Aslan postunu görünce bizim Karakaçan’ın gözle­ri parlamış. “İşte beklediğim fırsat” diye düşünmüş, “Bu postun içine gi­rip ormana kaçarsam eşeklikten kurtulur, aslan gibi yaşarım.”

Eşek aklı işte! Ormanda hiç ya­şamadığı için ormanın kurallarını da bilmiyormuş,

Bir gece gizlice aslan postunu sırtına geçirmiş ve doğruca ormanın yolunu tutmuş, Sabah olunca, bütün hayvanlar ormana gelen bu acayip hayvanın başına toplanmışlar. Çok geçmeden de durumu anlamışlar. Eşek ise, ne kadar komik olduğunun farkında değilmiş. Gü­lüşmelere aldırmıyormuş bile. “Ben aslanım” diye bağırmış. “Kralınızın yanında gülmeye utanmıyor musunuz?”

Tilki eşeğe; “Madem aslan olduğunu söylüyorsun,” demiş, “Öyleyse, aslan gibi kükre de görelim.” Eşek başlamış; “Aiaiaai..” diye bağırmaya. Diğer hayvanlar gülmekten yerlere yatmışlar.

Bir ara, olanlara çok kızan kurt ulumaya başlamış. Onun sesini duyan Karakaçan da tabanları yağlamış. Sırtındaki aslan postunu da düşüren Karakaçan, ahırın yolunu zor bulmuş. Ve bir daha hayal kurmayacağına da­ir kendi kendine söz vermiş. O günden sonra, sahibinin gösterdiği işleri zevkle yapmaya başlamış.

İlgili Yazılar


Nosy Fox
890 Kez Okundu
11 Ağustos 2019 - 10:06