Avlanmamış Ayının Postu Masalı


Parasız kalan İki arkadaş, bu durumdan kurtulmanın yolunu aramaya koyulmuş. Uzun tartışmaların sonunda, bir ayı vurup postunu satmaya karar vermişler. Paraya o kadar çok ihtiyaçları varmış ki, sanki ayıyı vurmuşlar da, postu ellerinde imiş gibi komşuları olan kürkçünün kapısını çalmışlar. “Bizde bir ayı postu var ki, görmelisin!” demişler. “İki kürk rahat çıkar. Başkaları şunca lira verdi ama biz vermedik. İstiyoruz ki komşumuza satalım.”

Sıkı bir pazarlıktan sonra, kürkçü ile anlaşıp postun parasını almışlar. Sonra da ormana avlanmaya çıkmışlar. Çok geçmeden karşılarına iri mi iri bir ayı çıkmış. Bakmışlar ki ayı postu yerine kendi postları gidecek. Biri hemen ağaca tırmanmış, diğeri ise kendini yere atıp ölü taklidi yapmaya başlamış.

Ayının avcıya öğüdü…

Ayı az sonra gelmiş. Yerde yatan adamı evirip çevirmiş. Ağzını, burnunu, kulağını koklamış. Canlı mı, ölü mü diye epey incelemiş. Sonunda ölü olduğuna karar vermiş olmalı ki, çekip gitmiş. Ağaçtan inen arkadaşı gülerek; “Ayılarla iyi anlaşıyorsun!” demiş, “Sahi, ayı kulağına neler söylüyordu?”

Ölü taklidi yapan adam; “Ne söyleyecek!” demiş, “Dedi ki; Bir daha satma, avlamadığın ayının postunu. Seni bırakıp ağaca çıkan, korkaklardan seçme dostunu.”

İlgili Yazılar


Nosy Fox
521 Kez Okundu
11 Ağustos 2019 - 11:12