Fabıl ve Sinema Filmleri

Teknolojinin ve özellikle bilgisayarın gelişmesinden sonra, animasyon (canlandırma) gösterileri ayrı bir önem kazanmıştır. Televizyonda, reklam filmlerinde sıklıkla kullanılan animasyon tekniği ile fabıl türü sinemaya rahatlıkla adapte edilebilir. Bu türde Walt Disney güzel örnekler sunmuştur. Shrek, Köpekbalığı Hikâyesi, Aslan Kral, Kahraman İnekler, Pisi Kedi Kötü Ellerde, Bonbon İnek vb. bir çok film animasyon tekniği ile çekilmiş ve özellikle çocuklar tarafından çok tutulmuştur. Bu filmler fabıl türünün bütün özelliklerini taşımamakla birlikte, çocuklara hayvan sevgisini aşılamak, onları doğa ile tanışmalarını ve hoşça vakit geçirmelerini sağlamak için iyi bir kaynak oluşturmaktadır. Bu tür çalışmaların artırılması çocukların gelişiminde olumlu etki yapacağı kesindir.

Günümüzde fabıldan esinlenen sinem a filmlerine bakacak olursak, öncelikle Zootopia‘nın bir fabıl olduğunu belirtmek gerek. Genelde çocukken okuduğumuz Ezop ve La Fontaine’nin ünlü fabıllarında hayvanlara insani özellikler verilerek öykü mizahileştirilir. Lakin esas amaç komiklik veya hoş bir öykü anlatıp zaman geçirmek değil, içerdiği kıssadan hisseyi dinleyiciye/okuyucuya aktarmaktır. Böylece hem verilmek istenen mesaj iletilir, hem bir tür sembolizm ile konuya doğrudan bakan kem gözlerden kaçınılır, hem de keyifli bir dinleti verilmiş olunur. Mesela geçen yılın sürpriz yumurtalarından The Lego Movie (2015) oldukça kaliteli bir fabıldı.

Tabii her fabılda birtakım abartılar, gerçek dışılıklar olur ki bunları amaca giden yoldaki hoşluklar olarak görmek en mantıklısıdır. Zootopia‘da da tüm hayvanların beraber yaşadığı, içinde farklı iklimsel bölgeler olan metropol fikri, filmin adında da anlaşılabileceği üzere uçuk bir ütopya. Lakin tüm hayvanların eşit olduğunu vurgulamak adına da hoş bir fikir olduğunu kabul etmek gerek.

Zootopia‘ya dönecek olursak, filmin sonlarına doğru ortaya çıkan esas kötümüzün söyledikleri tüm yazdıklarımın özeti sanki. Ona göre yıllarca avcı türler tarafından hor görülen, sayıca üstün olmalarına rağmen yine de ikinci plana atılan av türlerinin tam hâkimiyeti için zamanı gelmiştir. Böylece kurduğu komploya -kendisine göre- sağlam bir altyapı oluşturmuştur. Gerçekten haklı mı sizce? Kısasa kısas, en doğru ceza yöntemi mi?

error: