Çekirge ve Eşek Masalı


Vakti zamanın birinde, bir çiftlikte mutlu neşeli bir eşek yaşarmış. Çiftlikteki işleri yapmak için tarlaya giden işçilerle birlikte o da gider, hayatından memnun, kendine güveni tam, biraz otlar, biraz su içer, durmadan anırır tarlada kim varsa, herkesi rahatsız edermiş.

Eşek ne zaman anırmak istese, oradakiler kulaklarını kapatıyor, ancak eşek bu huyundan hiç vazgeçemiyormuş. Ne yapsam da benim de sesim güzel olsa, ben anırmak istediğimde kimse kulaklarını kapatmasa diye düşünmeye başlamış.

Günler sonra bir çekirge ile karşılaşmış. Çekirgenin o kadar güzel bir sesi varmış ki eşek bu sese hayran kalmış. “Çekirge kardeş!” diye seslenmiş. “Sesin ne kadar güzel. Senin gibi güzel bir sesim olmasını ne kadar isterdim bilemezsin. Söyle bakalım, senin gibi bir sese sahip olmam için ne yapmalıyım?” diye sormuş. Çekirge, eşeğin sorusuna pek bir anlam verememiş. “Bilmiyorum.” demiş. “Ben doğduğum günden beri hep böyle ses çıkarıyorum.”

Eşek, çekirgenin sesine sahip olmayı kafasına takmış bir kere. Belki yedikleri, içtikleri yüzünden sesi bu kadar güzeldir, demiş içinden. Hemen sormuş çekirgeye “Ne yer, ne içersin de sesin bu kadar güzel? Ben de senin gibi beslenir isem sahip olabilirim böyle bir sese.” Çekirge, eşeğin sorusuna cevap vermeden önce, bir zıplamış iki hoplamış “Biz çiçeklerin üzerindeki çiğ tanelerinden yeriz yalnızca.” demiş.

O günden sonra eşek, kendini sabahın ilk ışıklarında tarlalara, kırlara vurmuş. Ne kadar çiçek varsa, çalışkan bir arı gibi yorulmadan usanmadan çiçeklerin üzerindeki çiğleri toplayıp indiriyormuş mideye.

Günler günleri, haftalar haftaları kovalamış. Eşek, iyi beslenemediği için güçten düşüp ölmüş.

Herkes, sahip olduğu özellikleri yakından tanımalı ve buna uygun bir yaşam sürmelidir. Sahip olamayacağı özellikleri taklit ederken kendine zarar vermemelidir.

İlgili Yazılar


Nosy Fox
277 Kez Okundu
08 Ekim 2019 - 20:38