Çit İçinde Bir Delik Masalı


Bir köyde, annesi ve babasıyla beraber küçük bir çocuk yaşarmış. Ailesinin tek çocuğu olan bu küçük oğlanın annesi ve babası, onun zararlı öfkesinden ötürü çok üzülüyormuş. Çocuk her şeye çok çabuk sinirlenir ve başkalarının laflarıyla dalga geçermiş. Kötü mizacı ile insanları kıracak derecede ağır laflar edermiş. Diğer çocukları, komşuları hatta arkadaşlarını bile bu büyük öfkesiyle azarlar dururmuş. Komşuları ve arkadaşları ona engel olmak için çok uğraşmış ama ailesi onun hakkında ciddi anlamda endişe duyuyormuş.


Ebeveynleri, onun bu öfkesini kontrol altına almak ve nezaketini geliştirmek için ona birçok kez öğütler vermiş. Maalesef ki bu konuda yapılan bütün girişimler sonuçsuz kalmış. Sonunda babası bir çözüm yolu düşünmüş.


Babası bir gün ona koca bir çuval dolusu çivi vermiş. Oğlundan da ne zaman öfkesine yenik düşmeye yaklaşırsa çuvaldaki çivilerden birini çite çakmasını istemiş. Küçük çocuk bunu kendisi için son derece eğlenceli bulmuş ve görevini memnuniyetle kabul etmiş.


Öfkesini kaybetmeye başladığı her an çitlere koştu ve bir çivi çakmış. Sadece ilk gün çitin üzerine 30 defa çivi çakmış. Birkaç gün sonra, çitin üzerine çaktığı çivi sayısı yarı yarıya düşmüş. Bu artık çocuğa zor gelmeye başladı ve öfkesini törpülemeye karar vermiş.


Çite çakılan çivi sayısı gittikçe azalmış ve en nihayetinde bir gün boyunca hiç çivi çakmamış. Sonra babası oğlunun öfkesine her galip gelişinde çaktığı çivileri yerinden çıkarmasını söylemiş. Aradan birkaç gün geçmiş ve çocuk çivilerin çoğunu çitten çıkarmış. Ancak geride çıkaramadığı birkaç çivi kalmış. Çocuk olanları hemen babasına anlatmış. Babası onu tebrik etmiş ve ona ‘Orada ne görüyorsun?’ diye sorarak çitteki bir deliği göstermiş. Çocuk, ‘çitin üzerinde bir delik!’ cevabını vermiş.


O vakit babası oğluna şunları söylemiş: ‘Çiviler senin kötü mizacını temsil ediyordu. Çivileri çıkarsan bile çitte açılan delikler kalır. Bir daha asla eskisi gibi olmaz. Bazı çiviler ise geri bile çıkarılamaz. Bıçağı olan bir insanı bıçaklayabilir ve sonra ondan özür dileyebilirsin ama yara izi sonsuza dek onunla kalır. Kötü mizaç ve öfke dolu sözler de tıpkı buna benzer! Sözcükler fiziksel istismardan çok daha acı verici olur. Ağzından çıkan her sözcük iyi bir amaca hizmet etsin. Onları, ilişkilerini iyi yönde geliştirmek için kullan. Yüreğindeki sevgiyi, nezaketi ve hoşgörüyü göstermek için kullan.

İlgili Yazılar


Nosy Fox
181 Kez Okundu
08 Ekim 2019 - 7:54