Deniz Kızı Prenses Ariel Masalı


Denizin derinliklerinde Ariel adlı bir deniz kızı yaşarmış. Arkadaşı Flounder ile denizin altındaki evini keşfetmeyi sevse de karada insan olarak yaşamayı istermiş.

Deniz Kızı Ariel hep insan hazineleri ararmış. O ve balık arkadaşı Flounder çatala benzeyen garip bir cisim bulmuşlar ve martı Scuttle’a göstermek için yüzeye çıkmışlar.

Martı “Bu bir çatal!” diye iddia etmiş. Ariel’in babası Kral Triton, denizin hükümdarıymış. O, insanların tehlikeli olduğunu düşünürmüş.

Ariel’in yüzeye çıktığını öğrendiğinde, bunu tekrar yapmasını yasaklamış! Ardından yengeç Sebastian’dan kızına göz kulak olmasını istemiş. Ama Ariel yüzeye çıkmaya devam etmiş. Bir gece, denizde korkunç bir fırtına olmuş.

Deniz Kızı Ariel ve Flounder büyük bir gemiden düşen genç bir adam  görmüşler. “Onu kurtarmalıyım!” diye bağırmış Ariel. Ariel’in kurtardığı bu genç ablında bir prensmiş. Deniz Kızı Ariel, Prensi kıyıya çekmiş ve ona şarkı söylemiş. Sonra da yüzerek uzaklaşmış.

Prensin adı Eric’miş, Ariel’in yüzünü yalnızca bir anlığına görse de onun güzel sesini sonsuza dek hatırlayacağını biliyormuş. Kurtardığı gencin bir prens olduğunu öğrenmiş Deniz kızı Ariel ve Prens Eric’i görmek için can atmaya başlamış, bunun için sesini kötü kalpli deniz cadısı Ursula’ya vermeyi kabul etmiş.

Aklında daha büyük planlar olan Ursula ise bir büyü yapmış ve Deniz kızı Ariel’i insan kılığına çevirmiş.  Ama üçüncü gün güneş batarken Prens Eric, Ariel’i öpmezse tekrar bir deniz kızı olacakmış.

Daha da kötüsü sonsuza dek deniz cadısına ait olacakmış! Güzelliğinden çok etkilenen Prens Eric, Ariel’e krallığını gezdirmiş.

Ariel, insanların dünyasında Prens ile birlikte olmayı çok sevmiş ama Prens Eric halen Ariel’i öpmemiş. Prens Eric’in Ariel’e âşık olacağından endişelenen Deniz Cadısı Ursula kendisini güzel Vanessa’ya dönüştürmüş.

Prens’i Ariel yerine kendisine âşık edecekmiş. Vanessa kılığına giren ve Ariel’in sesini kullanan deniz cadısı Prens Eric’e bir büyü yapmış. Prens, Vanessa’ya âşık olduğunu sanıyormuş.

Onunla evlenecekmiş! Ariel gerçek aşkını kaybetmiş. Üçüncü gün güneş batmadan hemen önce Martı Scuttle, Vanessa’nın aslında kılık değiştiren Deniz Cadısı Ursula olduğunu keşfetmiş. Aceleyle Ariel’i uyarmaya koşmuş.

Yengeç Sebastian, Kral Triton’u bulmaya giderken, Deniz Kızı Ariel ve Balık arkadaşı Flounder Prens Eric’in gemisinin peşine düşmüşler. Ariel arkadaşlarının yardımıyla düğünü durdurmayı başarmış ve sesini geri almış.

Deniz Cadısı Ursula’nın büyüsünden kurtulan Prens Eric gerçek aşkının Ariel olduğunun farkına varmış. Ama artık çok geçmiş. Prens Eric, Ariel’i öpemeden güneş batmış. Ariel tekrar deniz kızına dönüşmüş ve daha kötüsü artık Deniz cadısı Ursula’ya aitmiş.

Kral Triton kızını kurtarmak için kendi güçlerini Deniz Cadısı Ursula’ya vermiş ve onun tutsağı olmuş. “Artık tüm okyanusun hükümdarı benim!” diye bağırmış Ursula. Ursula devasa hale gelip denizin üzerine çıkarken, Prens Eric eski bir gemiye atlamış.

Geminin sivri olan baş tarafını Deniz Cadısı Ursula’nın kalbine doğru yönlendirmiş. Deniz cadısı feryat ederek dalgaların arasında kaybolmuş. Ursula gidince Kral Triton güçlerini geri kazanmış. Ariel’in Prens Eric’e olan aşkını gören kral sözünü tutmuş: Ariel insana dönüşmüş!

Ariel ve Prens Eric evlenmiş ve denizin kenarındaki bir kalede mutlu bir yaşam sürmüşler.

İlgili Yazılar


Nosy Fox
506 Kez Okundu
13 Ağustos 2019 - 6:06