Dünyanın En Çok Sevilen Masalları


Dünyanın En Çok Sevilen Masalları 1

Dünyanın en çok sevilen masalları desek, hangi masalın adını verirsiniz? Dünyanın en sevilen ve okunmaya değer masallarını bir araya getirdik. Şimdi, konularına kısaca değindiğimiz bu masalları tanıyalım mı?

 

Dünyada hemen hemen her çocuğun bildiği belli masallar vardır ve bu masallar klasikleşmiştir. Her ne kadar çocuk yazarları yeni masallar yazsalar da klasikleşen bu masalların yerini sanırız ki, yeni masalların çoğu tutmuyor. Ayrıca bu masallar dünya genelinde pek çok çocuğun rüyalarında yer alıyor. İşte, dünyada okunmaya değer en sevilen masallar ve onların konuları!

 

Heidi

Heidi masalının yazarı Johanna Spyri’dir. Annesini ve babasını kaybeden Heidi’yi teyzesi büyütürken 5 yaşına geldiğinde İsviçre’nin dağlarında yaşayan dedesinin yanına bırakır. Heidi köyde çoban olan Peter ile tanıştıktan sonra dağlarda yaşamaya alışır. Fakat sonra yolu yine bir başka yere düşer ve bu şekilde masal gelişir.

 

Dünyanın En Çok Sevilen Masalları 2

 

Çizmeli Kedi

Avrupa’nın en sevilen klasik masallar serisinden biridir. Çizmeli Kedi masalında fakir bir kişinin bir kedisi vardır. Bu kedi sahibi için zenginlik ve saygınlık elde etmeye çalışır.

 

Dünyanın En Çok Sevilen Masalları 3

 

 

Hansel ve Gretel

Alman klasik masallarından biridir. Grimm kardeşler tarafından yazılmıştır. Hansel ve Gretel adındaki iki kardeş ormanda yollarını kaybederler. Yolları çikolatadan yapılmış bir cadının evine düşer. Cadı iki kardeşi akşam yemeği yapmak üzereyken kurtulurlar ve cadı kendi planladığı kuyuya kendi düşer.

 

Dünyanın En Çok Sevilen Masalları 4

 

Kibritçi Kız

Andersen’den masallar denince akla gelen bir diğer masal ise Kibritçi Kız masalıdır. 1945’te ilk kez yayınlanan bu masalın konusu bir yılbaşı akşamında geçer. Kitapta, çıplak ayaklarıyla kibrit satan bir kızın yaşadığı zorluklar ve hayaller ele alınır.

Dünyanın En Çok Sevilen Masalları 5

 

 

 

Rapunzel

Alman edebiyatının önemli masal yazarlardan olan Grimm Kardeşlerin yazdığı masallardan biri Rapunzel’dir. Rapunzel’in ana konusu olarak fakir olan bir ailenin yeni dünyaya gelen kızını yaşlı bir cadıya vermesi ve cadının Rapunzul’e yaşattıklarını ele alır. Bu fakir ailenin çocuklarını alan cadı bahçedeki marul türlerinden birinin adını bebeğe verir. Bebeğin ismi Rapunzel olur.

Rapunzel büyümeye başlayınca onu bir ormanın içinde bulunan yüksek ve merdivensiz bir kuleye kapatır ve hapseder. Rapunzel büyüdükçe sarı ve kulenin boyu kadar uzun saçları olur. Dünya klasik masalları arasında bulunur.

Dünyanın En Çok Sevilen Masalları 6

 

Pinokyo

1881 yılında İtalyan yazar Carlo Collodi tarafından yazılmıştır. Pinokyo masalının konusu, tahta bir kukla olan pinokyonun gerçek bir çocuk olmak için başından geçen bir çok macerayı anlatır.

Dünyanın En Çok Sevilen Masalları 7

 

Ali baba ve Kırk Haramiler

Ali baba ve kırk haramiler Binbir Gece Masalları’ndandır. Antoine Galland tarafından yazılmıştır. Ali Baba, 40 haraminin Açıl Susam Açıl sözleriyle açtıkları bir mağarayı bulur. Haramiler mağaralarının bulunduğu fark edince Ali Baba’yı öldürmek isterler. Ali Baba’nın kölesi ise onu ölümden kurtarır.

Dünyanın En Çok Sevilen Masalları 8

 

Çirkin Ördek Yavrusu

Danimarkalı bir yazar olan Hans Christian Andersen’in yazdığı bir masaldır. Çirkin ördek yavrusu masalı 1843 yılında yazılmıştır. Konusu bir kuğu yumurtasının ördek yumurtaları arasında karıştıktan sonra kuğunun büyüyene kadar olan serüvenini anlatır. Kuşu büyürken dışlanır fakat büyüyünce tüyünü döker ve beyaz bir kuğu olur. Ona çirkin diyenler ise masalın sonunda pişmanlık duyarlar.

Dünyanın En Çok Sevilen Masalları 9

 

Kırmızı Başlıklı Kız

Avrupa’nın klasik masallarından biridir. Kırmızı başlıklı kız masalında bir anne kızına babaannesine yemek götürmesini, fakat yolda fazla oyalanmamasını söyler. Kız ormanda bir kurt ile karşılaşır ve bu kurtla yaşadığı maceralar masalda anlatılır.

Dünyanın En Çok Sevilen Masalları 10

 

Alice Harikalar Diyarında

Alice harikalar diyarında masalı Charles Lutwidge Dodgson tarafından 1865 yılında yazılmıştır. Alice adındaki bir kız bir tavşanın peşine takılır ve bir delikten içeriye girer. Alice bu delikten geçince kendisini farklı bir dünyada bulur.

Dünyanın En Çok Sevilen Masalları 11

 

 

İlgili Yazılar


Nosy Fox
736 Kez Okundu
07 Haziran 2020 - 13:05