Gökten Düşen Üç Elma Masalı


Bir varmış, bir yokmuş, meyveler tellal iken, sebzeler berber iken, ben öküzün sütünü sağar iken, ülkenin birinde, iyiler iyisi bir pâdişah varmış. Her şeyi varmış, ama hiç çocuğu yokmuş. Yaşı ilerledikçe bu yüzden kederi artıyormuş.

Bir gün akıllı bir pîri fâni, pâdişahın derdini öğrendikten sonra, “kolayı var” demiş. “Siz şimdi bir bahçe yaptırın, içinde güller, çiçekler, havuzlar, daha neler neler olsun”. Pâdişah, bir bahçe yaptırdı ki dillere destan. Ama gel gelelim, ne evlat var ne de bir müjdeli haber. Bu sefer de kafası iyice bozulur ve başlar bahçeyi dağıtmaya. Ezer, çiğner, dağıtır. Hanımı güç bela, yalvar yakar durdurabilmiş. Zaten hanımı, bahçe yapıldığı günden beri bahçeden çıkmazmış. Ağaçlarla, konuşurmuş. Bu hallere daya­namayan yaşlı bir elma ağacı dile gelmiş: “Benim filizlerimden al, dik. Bir gün sana elma verir. Yarısını sen ye, yarısını da pâdişaha ye­dir.” demiş.

Kadın filizi dikmiş, fidan olmuş, ağaç olmuş. Yedi yıl geçmiş, bir elma vermiş. Elma da elma hani; bir yanı al, bir yanı beyaz. Kadıncık durur mu? Almış elmayı, bölmüş elmayı. Yarısını ken­disi yemiş, yarısını da pâdişaha yedirmiş. Aradan geçmiş dokuz ay, on gün, Nur topu gibi bir oğulları olmuş.
Kurulmuş meydan, çalmış davullar. Kırk gün, kırk gece olmuş oyunlar.

Gökten üç elma düştü Biri bu masalı yazana, biri masalı okuyana, biri de tüm iyi insanların olsun.

İlgili Yazılar


Nosy Fox
671 Kez Okundu
08 Ekim 2019 - 15:43