Kurnaz Yarasa ve Gelincik Masalı


Yarasayı bilirsiniz. Hem kuşa hem de fareye benzer bu il­ginç hayvan. Gözleri gün ışı­ğında iyi göremez. Bu sebeple, gündüzleri uyuyup geceleri avlanır.

Bir gece yine avlanmaya çı­kan yarasa, yaşadığı mağaraya dönmekte gecikmiş. Güneşin doğ­makta olduğunu görünce telaşlan­mış. Bir ağacın dalına tünemek iste­miş ama, gözleri iyi görmediği için yere düşmüş.

Tam o sırada bir gelin­cik de av peşindeymiş. Gelincik yerdeki yarasayı görünce hemen üzerine atlamış. Daha önce hiç görmediği bu hayvanı, hemen bo­ğup yemekte bir an tereddüt etmiş. Gelinciğin kendisini yiyeceğini anla­yan yarasa ise yalvarmaya başla­mış; “Ne olursun beni yeme! Kendi hâlinde bir yarasayım ben. Hem sana bir kötülük yapmadım ki.”

Gelincik bu sözlere aldırma­mış bile. “Ben kuşları hiç sevmem!” demiş, “Nerede bir kuş bulsam he­men yerim. Seni bulmuşken neden bırakayım ki?”

Gelincik sözlerini bitirince ya­rasa gülmeye başlamış. “Haah haa ha!. Sen beni kuş mu sandın?” de­miş, “Hayır buna inanamam. Bu ka­dar cahil olamazsın. Baksana ben bir fâreyim. Oysa sen kuş yemeyi seversin. Bırak da yoluma gide­yim.”

Gelincik bu sözler karşısında oldukça şaşırmış, Bilgisizliğinden do­layı kendine kızmış. Gerçekten de boğmaya çalıştığı bu hayvan fâre­ye ne kadar da çok benziyormuş böyle. Onun fâre olduğuna inanan gelincik yarasayı bırakmış. Canını kurtaran yarasa ise çok sevinmiş. Zar zor da olsa bir mağara bulup

Gel zaman, git zaman, bizim yarasa yine aynı gelinciğin pençe­lerine düşüp yakarmaya başlamış. Gelincik; “Hiç boş yere ağlayıp sız­lama.” demiş, “Ben fâreleri hiç sev­mem. Nerede bir fâre görsem he­men yerim.”

Yarasa, yine kahkahalarla gülmüş. “Sen beni fâre mi sandın? Şaka yapıyor olmalısın. Hayır gelin­cik kardeş ben bir kuşum. Bak ka­natlarım var. Haydi bırak beni de, uçup gideyim.”

Gelincik oldukça şaşırmış, Söylediklerinin doğru olup olmadığı­nı anlamak için, pençelerini yarasa­nın üzerinden çekmiş. Yarasa da hemen uçup bir dala konmuş. Avını elinden kaçıran gelincik ise, aptal aptal yarasanın arkasından baka­ kalmış. O gün bugündür de, yara­sanın kuş mu yoksa fâre mi olduğu­na bir türlü karar verememiş.

İlgili Yazılar


Nosy Fox
872 Kez Okundu
11 Ağustos 2019 - 10:24