Masalcı Dede


Masalcı Dede 1

Bir varmış bir yokmuş. Çok eski zamanlarda, daha yazı yazılmamış; Anadolu Anadolu olmamış iken, şimdi Anadolu denilen o yerde, bir dede yaşarmış.

Kimse; adını, nerede doğduğunu, kaç yaşında olduğunu bilmezmiş. Herkes ona Masalcı Dede diyormuş. Çünkü Anadolu’nun köylerini karış karış gezerek, vardığı her köyde çocukları başına toplar, onlara masal dediği şeyler anlatırmış.

Çocuklar bilmezmiş masal nedir, büyükler bilmezmiş. Ama çocuklar Masalcı Dede’den dinler, büyükler de belli etmeden çocuklardan dinlermiş. masal, masal; dinleyen, hayal olurmuş bir süreliğine. Anlattığı masallarla çocukları büyüler, başka diyarlara, başka zamanlara götürürmüş. Kimi zaman korkunç hükümdarları, kimi zaman prensesleri, kimi zaman âşık olan köylüyü bulurlarmış çocuklar karşılarında.

Masalcı Dede’nin yolu bir daha köylerine düşene kadar çocuklar hep son anlattığı masalı düşünür ve kendilerine ders çıkarırlarmış. Masalcı Dede, bütün masalları bütün çocuklara anlatmış, sonra bir gün gelmiş, masalcı dedenin masalları bitmiş, çünkü çocuklar büyümüş. Artık çocuk olmayan çocukların aklına henüz doğmamış kendi çocukları gelmiş.

Masalcı dededen dinledikleri masalları ileride olacak çocuklarına nasıl anlatacaklarını düşleyip durmuşlar…

İlgili Yazılar


Nosy Fox
709 Kez Okundu
06 Kasım 2019 - 10:42