Oduncu ile Şeytan


Odunculukla hayatını kazanan bir zat vardı. Allahü teâlâya karşı kulluk vazifesini yapar, kimsenin ekşisine tatlısına karışmazdı. Bu zahit kişinin bulunduğu köyün yakınında bir köy daha vardı, onlar da dağda kutsal diye kabul ettikleri bir ağaca taparlar, ondan medet beklerlerdi. Oduncu, bir gün:

“Şunların ‘ilah’ diye taptıkları ağacı kesip odun edeyim, pazarda satarak ekmek parası kazanırım; hem de bir kavmi Allahü teâlâya isyandan kurtarmış olurum” diye düşünerek Allah rızası için ağacı kesmeye karar verdi. Dağa doğru giderken karşısına acayip suratlı, pis bir adam çıkarak ‘nereye gittiğini’ sordu. Oduncu:

– “Halkın mabud diye taparak Allah’a isyan ettikleri ağacı kesmeye gidiyorum” dedi. Suratsız adam, oduncuya:

– “Ben şeytanım. O ağacı kesmene müsaade etmiyorum!” deyince zahit oduncu, şeytana çok kızdı. Öldürmek için hücum ederek yere yatırdı ve üzerine oturup hançerini boğazına dayadı. Şeytan zahide:

– “Ey zahid, sen beni öldüremezsin! Boşuna uğraşma! Allah bana kıyamete kadar müsaade etmiştir. Fakat gel o ağacı kesme, seninle anlaşalım. Ben sana her gün bir altın vereyim, sen de ağacı kesmekten vazgeç. Hem ‘el ağaca tapıyormuş, günah işliyormuş’ senin neyine gerek, altınını al, işine bak” dedi.

Adam, bu söz üzerine şeytanı bıraktı.

Şeytan adama, akşam yatıp sabahleyin yastığının altına bakmasını söyledi ve anlaşarak ayrıldılar.

Adam, ağacı kesmekten vazgeçip evine dönmüştü. Akşam yatıp sabahleyin yastığının altına baktığında, altını gördü. Memnun olmuştu. İkinci gün oldu. Fakat bu sefer şeytan altını koymamıştı. Adam kızıp baltasını aldığı gibi dağa ağacı kesmeye gitti. Yolda yine şeytanla karşılaştılar. Adam şeytanı görünce, öfkeyle:

– “Seni sahtekâr seni! Kandırdın değil mi beni?” diyerek üzerine hücum etti. Fakat evvelkinin tam tersine bu sefer şeytan adamı tuttuğu gibi altına aldı. Adam şaşırmıştı. ‘Bu nasıl hâl’ der gibi şeytanın yüzüne bakıyordu. Şeytan:

– “Hayret ettin değil mi? Niçin bana yenildiğinin sebebini söyleyeyim: Dün sen Allah rızası için ağacı kesmeye gidiyordun. Seni değil ben, dünyadaki bütün şeytanlar bir araya gelseydik yine yenemezdik. Lâkin şimdi Allah rızası için değil de, sana altını vermediğim için kızdığından gidiyorsun, işte o yüzden bana mağlup oldun ve sana ağacı kesmene müsaade etmeyeceğim” dedi.

İlgili Yazılar


Nosy Fox
256 Kez Okundu
06 Kasım 2019 - 10:19