Prenses İle Bezelye Tanesi


Evvel zaman içinde kalbur sanan içinde, çok eski zamanlarda bir prens varmış. Bu prens evlenmek istiyormuş, ama evleneceği kişi gerçek bir prenses olmalıymış. Böyle birini bulmak için bütün dünyayı dolaşmış, ama çok büyük bir hayal kırıklığına uğramış. Çünkü, karşısına çıkan prenseslerin hakiki olup olmadığını bir türlü anlayamıyormuş. Hep eksik bir şeyler bir şeyler oluyormuş. Sonunda üzüntü ve umutsuzluk içinde yurduna dönmüş.

Bir gece korkunç bir fırtına çıkmış; şimşekler çakıyor, gök gürlüyor, bardaktan boşanırcasına yağmur yağıyor, kıyametler kopuyormuş. Derken sarayın kapısı çalınmış, Sarayın görevlileri kapıyı açmışlar. Fakat, o da ne kapıda, yağmurdan ve fırtınadan perişan olmuş zavallı bir kız duruyormuş. Üstelik her tarafından sular akan, tepeden tırnağa sırılsıklam olmuş bu kız gerçek bir prenses olduğunu söylüyormuş. Hemen durumu Kral ve Kraliçeye haber vermişler.

“Eh, anlarız bakalım!” diye düşünmüş yaşlı kraliçe, ama kimseye bir şey söylememiş. Görevlilere emir vermiş yatak odasına gidin yere bir tane bezelye taneyi koyun ve onun üzerine yirmi tane döşek, döşeklerin üzerine de yirmi tane kaz tüyü yatak koymalarını söylemiş. Gece olunca prenses bu yatakta yatmış. Sabah olunca Kraliçe, kıza gece nasıl uyuduğunu sormuşlar.

“Ah, korkunç bir şeydi!” demiş prenses. “Bütün gece gözümü bile kırpmadım! Allah bilir ne vardı yatak ta! Sert bir şeyin üstünde yatmışım gibi, her yerim çürüdü, mosmor kesildi! Gerçekten berbattı!” diye cevap vermiş Prenses.

Böylece Kral ve Kraliçe anlaşılmış ki, yirmi döşek ve yirmi kaz tüyü yatağın altındaki bezelye tanesini hissedecek kadar nazlı, narin olduğuna göre, bu prenses hakiki bir prensestir! Hemen bu güzel prensesi, oğulları olan Prens ile evlendirmişler. O bezelye tanesini de müzeye koymuşlar. Eğer kimse almadıysa, bugün bile gidip görebilirsiniz onu. Prenses ile Bezelye Tanesi Masalı burada bitmiş. Bir sonraki masalda görüşmek üzere.

Masalın Yazarı: Hans Christian Andersen / Andersen Masalları

İlgili Yazılar


Nosy Fox
292 Kez Okundu
13 Ağustos 2019 - 6:24