Salyangozun Kurt ile Yarışı Masalı


Salyangoz akrabalarını ziya­rete gidiyormuş. Yolda, or­man müdürü kurtla karşılaş­mış. Kurt, salyangozun ne kadar ya­vaş yürüdüğünü görünce, dalga geçip, “Zavallı hayvancık!” demiş, “Benim attığım bir adımı sen, bir günde gidemezsin.”

Orman müdürünün bu alaylı konuşması salyangozun gururunu incitmiş.. Ağlamaklı bir ses tonuyla; “Kendine çok güveniyorsun değil mi?” demiş, “Ama hiç belli olmaz, yarışma yapsak belki de seni ge­çebilirim.” Kurt kahkahalarla gül­müş. “Beni geçebilirmiş, hah hah hah!”

Kurdun gülmesine tahammül edemeyen salyangoz; “Var mısın benimle yarışmaya?” diyerek meydan okumuş. Kurtla salyangozun konuşma­larını duyan diğer hayvanlar; “Yarı­şın, yarışın!” diyerek tempo tutmuş­lar. Kurt bakmış ki kurtuluş yok; “Hem canım biraz da eğlenmiş olu­rum!” düşüncesiyle kabul etmiş. Üs­telik bütün hayvanların önünde şöyle demiş; “Eğer salyangoz beni geçerse, orman müdürlüğünü ona devredeceğim.”

Akşam eve gelen salyangoz olanları hanımına anlatmış. Bayan salyangoz; “Sevgili kocacığım!” demiş, “Sen hiç üzülme. Kurda öyle bir oyun oynayacağız ki hayatı bo­yunca unutamayacak. Ben şimdi yola çıkıyorum, sabaha kadar yarı­şın bittiği yere varırım. Siz yarışma­ya başlarsınız, kurt bitiş yerine ge­lince beni görüp, sen olduğumu sanır. Böylece yarışı kazanırız.”

Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte yarış yerine giden kurt ve salyangoz yarışmaya başlamışlar. Kurt var gü­cüyle koşuyor, sağına soluna hiç bakmıyormuş. Bitiş noktasına gelin­ce ne görsün? Salyangoz orada duruyormuş.

 “Ben kazandım!” demiş ba­yan salyangoz. Kurt; “Bu sayılmaz!” diyerek itiraz etmiş. “Şimdi bir de geriye doğru koşalım, o zaman da geçersen benden hızlı koştuğunu kabul ederim.”

Geriye dönüp koşmaya baş­layan kurt, başladığı noktaya varın­ca, salyangozun yine orada oldu­ğunu görmüş. Aklı bu işe bir türlü er­memiş. Ama yapacak bir şeyi de yokmuş.

Anlaştıkları gibi, müdürlük görevini salyangoza devretmiş ve bir daha başkalarını küçük görme­miş.

İlgili Yazılar


Nosy Fox
756 Kez Okundu
11 Ağustos 2019 - 10:25