Tarla Kuşu ile Yavruları Masalı


Bir varmış, bir yokmuş. Uzaklardan bir köyde, buğday tarlasında kendilerine yuva yapmış olan tarla kuşu ile yavruları yaşarmış. Dünyaya daha yeni gelen bu yavrular uçmayı bilmiyorlarmış. O yüzden de tarla kuşu her sabah uçar gider ve gün boyunca yavrularına yemek toplarmış. Her gün giderken de onlara tembih edermiş: “Güzel yavrularım, ben yokken gözünüzü dört açın. Bu tarlaların sahipleri geldiğinde ne konuştuklarını duyun ki biz de ona göre hareket edelim.”

Tarla kuşu gidince, aynen söylediği gibi tarlanın sahibi oğlu gelmiş. Etrafa bakınıp buğdayların olgunlaştığını görmüşler. Tarla sahibi oğluna dönüp “Evladım, buğdayların artık toplanması gerek. Git komşularımıza haber ver de yarın sabah erkenden gelsinler, bu işi bitirelim,” demiş. Akşam olup da tarla kuşu yuvaya dönünce bütün yavrular hep bir ağızdan, “Anneciğim! Yarın bu tarlayı toplayacaklar! Bizim yuvamızı da bulurlar, haydi gidelim buradan,” demişler. Tarla kuşu ise, “Eğer komşuların gelmesini bekleyeceklerse burası asla yarın toplanmaz, üzülmeyin yavrularım,” demiş.

Ertesi sabah tarla kuşu gene yollara düşmüş. O gittikten hemen sonra tarlanın sahibi ve oğlu gelmiş yine. Komşuların gelmediğini gören tarla sahibi, “Bugün bu işi yapamıyoruz demek ki. Oğlum, sen yarın için akrabalarımıza haber ver. Sabah erkenden burada toplanırız ve buğdayları toplarız,” demiş.
Akşam tarla kuşu geldiğinde yavruları ona haberi verip “Bu kez gitmeliyiz anne! Yarın kesin bulurlar bizi!” demişler. Tarla kuşu ise yine, “Akrabalarla olacak iş değil o yavrucaklarım. Sizler merak etmeyin,” demiş.

Bir sonraki sabah tarla kuşu gittikten sonra yine yanı şeyler yaşanmış. Tarla sahibi ve oğlu gelmiş ama akrabalardan kimse yokmuş. Tarla sahibi oğluna dönmüş ve “Bu iş bize kaldı evlat. Sen orakları çıkar meydana, yarın sabah oldukça erken gelip toplayalım artık buğdayları. O kadar olgunlaştılar ki, yerlerinden düşecekler artık,” demiş.

Yavrular, tarla kuşuna bu haberi verince tarla kuşu, “Evet yavrularım artık gitme zamanı geldi. Asıl kişi işin başına geçtiyse o işin artık artık ertelenme şansı yoktur,” diye cevap vermiş. Yavrularını da alıp uzak bir tarlada yeni bir yuva kurmak üzere yola çıkmış.

İlgili Yazılar


Nosy Fox
134 Kez Okundu
08 Ekim 2019 - 9:51